forum.bezdroza.pl

Europa Środkowa i Wschodnia oraz Bałkany - [Rumunia] Prośba o porady

korzik - Nie Sie 05, 2012 1:09 am
Temat postu: [Rumunia] Prośba o porady
Witam.

Za kilka dni planuję podróż do Rumunii, czas ustalić plan i spytać doświadczonych podróżników o porady.

Trasa wygląda tak:

1 dzień:

Lublin - Oradea, nocleg w hostelu bądź na dziko, jakieś sugestie? Ktoś był, poleca coś zobaczyć?

2 dzień:

Oradea - Hunedoara - Żelazna Brama - Krajowa, nocleg na dziko

3 dzień

Krajowa - Bukareszt, nocleg w hostelu

4-5 dzień

Odpoczynek na wybrzeżu plus delta dunaju i tutaj nie wiem, gdzie warto się zatrzymać na plażowanie? Gdzie nocować? Camping?

6 dzień

Trasa Transfogarska, nocleg przy drodze

7-8 dzień

Powrót do Lublina z Sibiu, przez Cluj

Proszę osoby które znają Rumunię o ocenę trasy i wskazówki, co warto zobaczyć, gdzie przenocować.

Będę wdzięczny za każdą pomoc.

Pozdrawiam.

savriti - Nie Sie 05, 2012 5:03 pm

Właśnie wróciłam z Rumunii i był to już mój drugi i na pewno nie ostatni wyjazd w te strony. Rumunie uwielbiam i to co przede wszystkim mogę poradzić, to żebyś zwolnił. Z mojego doświadczenia wynika, że Rumunię lepiej smakować na spokojnie. Temperatury są raczej wysokie i szkoda spędzić dzień po dniu w samochodzie, a przejazdy tamtymi drogami zajmują trochę czasu.

1. Oradea raczej nie jest ciekawym miastem.

2. Dzień drugi - mapa googli pokazuje, że sam przejazd między tymi miejscami zajmie 10 godzin. Żelazna Brama to nie tylko tama. Może zrobić sobie tam wolny dzień na spacer i podziwianie widoków przelomu Dunaju?

3.Na wybrzeżu polecam Vama Veche - ostatnia miejscowość przed Bułgarską granicą. Mozna rozbić się na plaży. Codziennie są imprezy, dobra atmosfera. Inne kurorty np. Costinesti czy Mamaia to często lezak przy leżaku i muzyka techno na plaży.
Delta Dunaju to tez wyprawa na dwa dni. Dojeżdzasz do Tulczy, wsiadasz na prom, który płynie kilka godzin deltą do ujścia, tam nocujesz i następnego dnia wracasz promem.

4. Trasa transfogaraska jest warta zobaczenia, ale jej przejechanie zajmuje ok 3 godz.

Nocować na dziko można wszędzie. Np. wzdłuż drogi transfogaraskiej w zeszły weekend rozbitych było chyba z 60 namiotów na odległości 80 km. Jest bezpiecznie i nikt nie robi problemów. Nie wiem jak na południu w poblizu Krajowej, bo tam podobno jest więcej cyganów. Tam mniej jeszcze nie było, mówię ze słyszenia. W dużych miastach noclegów mozna szukać przez Couchsurfing, a Rumunii są bardzo gościnni.

Jeszcze raz sugerowałabym wybranie mniejszej ilości atrakcji, mniej od siebie oddalonych. Twoja trasa to trochę tak jakbyś w ciągu tygodnia w Polsce chciał zobaczyć Trójmiasto, Tatry, Wrocław i Białystok - wykonalne ale cały dzień w samochodzie.

Wszystko co chcesz zobaczyć zasługuje na co najmniej kilka godzin. Proponuje wybrać sobie 2 rejony: Transylwanie (trasa transfogaraska, Kluż, góry Bucegi, Sybin, Sighisoara, Braszów, koscioły warowne, zamki chlopskie, pałac w Sinai i inne atrakcje) albo wschód (Żelazne Wrota, Baile Herkulane, Krajowa, monastyry, rumuńska bohema) albo morze i delta dunaju albo Bukareszt (wart jest spędzenia w nim całego dnia).

Ale jest wiele innych ciekawych miejsc. Polecam wulkany błotne w okolicy Buzau, kanion Bicaz i góry w okolicy, krasowy rejon Padis. Jakby co to służe pomocą.