Helion SA
ul. Kościuszki 1c
44-100 Gliwice
tel. (32) 230-98-63

e-mail: sklep@bezdroza.pl
redakcja: redakcja@bezdroza.pl
informacje o księgarni bezdroza.pl
© Bezdroza 2011

forum.bezdroza.pl


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload
Znalezionych wyników: 20
forum.bezdroza.pl Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Sankt Petersburg - jaką brać walutę ?
Rosyjska Północ

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 21256

PostForum: Europa Środkowa i Wschodnia oraz Bałkany   Wysłany: Śro Gru 09, 2009 5:54 pm   Temat: Sankt Petersburg - jaką brać walutę ?
Najlepiej nie brać ani dolarów ani euro tylko kartę bankomatową. Z bankomatu dostaniecie pieniądze nowe, prawdziwe po kursie NBP (lepszym niż w kantorze) a np. w mBanku nie ma żadnej prowizji za wypłatę pieniędzy w zagranicznym bankomacie, więc opłaca się i jest bezpieczniej. Poza tym bankomaty nie grymaszą, a kantory i owszem - nie chcą brać dolarów starych, pomiętych, wypłowiałych itd. Czasem w kantorze można dostać fałszywki! I kurs jest zdecydowanie gorszy niż bankomatowy.
  Temat: nocleg w Kijowie
Rosyjska Północ

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 8006

PostForum: Europa Środkowa i Wschodnia oraz Bałkany   Wysłany: Śro Gru 09, 2009 5:50 pm   Temat: nocleg w Kijowie
Warto się trochę potargować:) W Odessie panie na dworcu trzymały cenę monopolistyczną, ale gdy dyskretnie dałam znak jednej pani i po chwili spotkałyśmy się na tyłach dworca z dala od "grupy zawodowej" to instynkt konkurencji wziął górę nad duchem solidarności i wytargowałam cenę o połowę niższą.
  Temat: powrót odessa kraków
Rosyjska Północ

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 10989

PostForum: Europa Środkowa i Wschodnia oraz Bałkany   Wysłany: Śro Gru 09, 2009 5:45 pm   Temat: powrót odessa kraków
Usiłowałam we wrześniu kupić bilet powrotny na POLSKI pociąg ze Lwowa do Krakowa i na polskim PKP w kasie oraz na infolinii mi powiedzieli, że się nie da kupić tych biletów w Polsce (przypominam - na polski pociag) tylko trzeba kupować po przyjeździe na Ukrainie i nie wiadomo, czy bedą miejsca. Ewentualnie można kupić bilet ważny miesiąc, ale na Ukrainie tzreba dokupić miejscówkę i jeśli nie będzie miejsc na dany termin to też kicha. Gdy zauważyłam, że to trochę bez sensu, to uprzejmy pan na infolinii PKP powiedział: "Jak się pani nie podoba, to niech nie kupuje!". Nie wiem, ale podejrzewam, że z kupnem biletów Odessa-Kraków nawet na polski pociąg też może być w Polsce problem.
  Temat: waluta w Rumunii, co to są banie?
Rosyjska Północ

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 20398

PostForum: Europa Środkowa i Wschodnia oraz Bałkany   Wysłany: Śro Gru 09, 2009 5:40 pm   Temat: waluta w Rumunii, co to są banie?
Najlepiej nie brać ani dolarów ani euro tylko kartę bankomatową. Z bankomatu dostaniecie pieniądze nowe, prawdziwe po kursie NBP (lepszym niż w kantorze) a np. w mBanku nie ma żadnej prowizji za wypłatę pieniędzy w zagranicznym bankomacie, więc opłaca się i jest bezpieczniej.
  Temat: Rosja
Rosyjska Północ

Odpowiedzi: 11
Wyświetleń: 26722

PostForum: Europa Środkowa i Wschodnia oraz Bałkany   Wysłany: Śro Gru 09, 2009 5:34 pm   Temat: Rosja
Wiele przydatnych informacji także dotyczących klimatu, pogody i warunków przyrodniczych (to chyba dla koni najważniejsze:)) oraz rady praktyczne i galerie zdjęć znajdziesz na stronie www.rosyjska-polnoc.eu
  Temat: wycieczka na ukraine
Rosyjska Północ

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 17446

PostForum: Europa Środkowa i Wschodnia oraz Bałkany   Wysłany: Śro Gru 09, 2009 5:31 pm   Temat: wycieczka na ukraine
Kupowanie dolarów jest bez sensu! Zwłaszcza, że na wschodzie czasem wybrzydzają i pogiętych banknotów nie chcą przyjmować. Teraz najbardziej opłaca się jeździć z kartą bankomatową, bo przelicznik jest wg NBP (w katorach jest gorszy), a np. mBank nie pobiera żadnej prowizji za wypłaty w zagranicznych bankomatach. Dlatego ja zawsze jak jadę na wschód, to na dworcu wybieram z bankomatu większą sumę i potem płacę gotówką (hrywnami). Poza tym w kantorach u cinkciarzy i taksówkarzy można dostać fałszywe dolary (to istna plaga).
  Temat: Wizy turystyczne do Rosji
Rosyjska Północ

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 15090

PostForum: Europa Środkowa i Wschodnia oraz Bałkany   Wysłany: Śro Gru 09, 2009 5:25 pm   Temat: Wizy turystyczne do Rosji
Teraz trochę się zaostrzyły przepisy i kiedyś konsul dzwonił do hotelu stwierdzić czy voucher faktycznie jest potwierdzeniem realnej rejestracji (nie był), więc chyba już lepiej załatwiać wizę przez biuro podróży. Korzystałam z ainy i tam jest chyba najtaniej.
  Temat: wiza do St.Petersburga
Rosyjska Północ

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 8922

PostForum: Europa Środkowa i Wschodnia oraz Bałkany   Wysłany: Śro Gru 09, 2009 5:22 pm   Temat: wiza do St.Petersburga
Wiza jest konieczna, ale możesz dostać wizę tylko na kilka dni, niekoniecznie na 30. Jeśli nie chce Ci się stać w kolejkach do konsulatu (co doskonale rozumiem:) to załatw to przez jakieś biuro podróży - będzie kilka złotych drożej, ale bezproblemowo. A z Petersburga warto wyskoczyć też na Rosyjską Północ:)
  Temat: Ukraina dolary czy hrywny?
Rosyjska Północ

Odpowiedzi: 13
Wyświetleń: 837313

PostForum: Europa Środkowa i Wschodnia oraz Bałkany   Wysłany: Śro Gru 09, 2009 5:17 pm   Temat: KARTA!
Kurs w kantorze jest nawet o 20% gorszy niż oficjalny na stronie Narodowego Banku Polskiego. Dlatego ludzie brali dolary i na miejscu wymieniali na hrywny. Ale teraz najbardziej się opłaca brać kartę do bankomatu - na każdym dworcu jest bankomat, kurs jest liczony wg NBPu, a jeśli się ma kartę z mBanku to nie ma żadnych prowizji za wypłatę pieniędzy w zagranicznym bankomacie. Ja zawsze na dworcu wyciągam z bankomatu większą sumę i potem płacę gotówką (hrywnami). Co innego płacenie kartą w sklepach - wtedy jest prowizja, no i w baaardzo wielu miejscach na Ukrainie jeszcze się nie da płacić kartą.
  Temat: przekraczanie granicy z ukraina!
Rosyjska Północ

Odpowiedzi: 12
Wyświetleń: 25108

PostForum: Europa Środkowa i Wschodnia oraz Bałkany   Wysłany: Śro Gru 09, 2009 5:12 pm   Temat: Naprawdę nie opłaca się iść pieszo.
Można za to pokombinować z pociągami. Jest taki pociąg międzynarodowy Kraków-Lwów, który ma też wagony osobowe do Przemyśla. Można pół trasy przejechać tanio, a drugie pół też niedrogo - razem wychodzi prawie tyle samo, co jazda autokarem, tylko bez spóźnień i marznięcia na granicy z mrówkami. Dokładny opis tej kombinacji znajdziecie w akapicie "pociąg + pociąg" na stronie
http://www.wymiany-studen...42&Itemid=51%20
  Temat: gruzja w lipcu
Rosyjska Północ

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 14128

PostForum: Europa Środkowa i Wschodnia oraz Bałkany   Wysłany: Śro Gru 09, 2009 5:07 pm   Temat: Zdecydowanie odradzam prom ukrferry!
Płynęłam promem do Gruzji dwa lata temu.
Mieliśmy płynąć 48 godzin, a trwało to 4 dni. Poza tym przez internet nie mogliśmy kupić biletów, bo już ich teoretycznie nie było, a po przyjeździe trzy dni tułaliśmy się od biura do biura (bardzo ciężko znaleźć kasy usytuowane na tyłach jakiś baraków), panie w kasie nas wyrzucały, aż wreszcie się "zlitowały" i stierdziły, że zwolniła się kajuta pierwszej klasy. Zapłaciliśmy horrendalne pieniądze, bo przecież panie w kasie musiały wziąć "prowizję" za łaskawość, a na promie okazało się, że połowa kajut jest pusta! Firma zarabia głownie na wożeniu towarów (całe tiry wchodzą na ten prom), więc kajuty pasażerskie panie w kasie traktują jak prywatne poletko do zarabiania na lewo.
  Temat: Archangielsk
Rosyjska Północ

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 12073

PostForum: Europa Środkowa i Wschodnia oraz Bałkany   Wysłany: Śro Gru 09, 2009 5:04 pm   Temat: Opis Archangielska na www.rosyjska-polnoc.eu
Niestety drewniany dom (niegdyś najwyższy na świecie) zburzono, bo właściciel nie miał odpowiednich zezwoleń budowlanych. Jednak w Archangielsku jest masa innych ciekawych rzeczy - dokładny opis miasta, jego zabytków, atrakcji, muzeów, hoteli i transportu znajdziesz na
http://www.rosyjska-polno...id=25&Itemid=28
  Temat: Moskwa , kazań wizy
Rosyjska Północ

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 12754

PostForum: Europa Środkowa i Wschodnia oraz Bałkany   Wysłany: Śro Gru 09, 2009 4:58 pm   Temat: Bzdura
Do Kazania nie trzeba specjalnych wiz, byłam tam trzy razy na normalnej wizie rosyjskiej. Na granicy ukraińsko-rosyjskiej podobnie jak na Białorusi żądają świstka z meldunkiem - zależy na jakiego pogranicznika się trafi. Osobiście uważam, że wszystko zależy od twarzy - są ludzie, których zawsze mudurowi się czepiają i tacy, którzy nigdy nie wzbudzają zainteresowania. Ja w Rosji spędziłam w sumie 7 miesięcy i nigdy mnie nikt nie zaczepiał, a znam takich, co przyjechali na dwa tygodnie i kilka razy ich milicja kontrolowała. Trzeba się umieć wtopić w tłum:)
  Temat: Krym, Lwów
Rosyjska Północ

Odpowiedzi: 11
Wyświetleń: 25603

PostForum: Europa Środkowa i Wschodnia oraz Bałkany   Wysłany: Śro Gru 09, 2009 4:50 pm   Temat: Zdecydowanie odradzam ukrferry!
Wprawdzie płynęłam promem tej firmy nie z Odessy na Krym tylko do Gruzji, ale na jedno wychodzi. Mieliśmy płynąć 48 godzin, a trwało to 4 dni. Poza tym przez internet nie mogliśmy kupić biletów, bo już ich teoretycznie nie było, a po przyjeździe trzy dni tułaliśmy się od biura do biura (bardzo ciężko znaleźć kasy usytuowane na tyłach jakiś baraków), panie w kasie nas wyrzucały, aż wreszcie się "zlitowały" i stierdziły, że zwolniła się kajuta pierwszej klasy. Zapłaciliśmy horrendalne pieniądze, bo przecież panie w kasie musiały wziąć "prowizję" za łaskawość, a na promie okazało się, że połowa kajut jest pusta! Firma zarabia głownie na wożeniu towarów (całe tiry wchodzą na ten prom), więc kajuty pasażerskie panie w kasie traktują jak prywatne poletko do zarabiania na lewo.
  Temat: przejścia graniczne polska-ukraina
Rosyjska Północ

Odpowiedzi: 10
Wyświetleń: 144727

PostForum: Europa Środkowa i Wschodnia oraz Bałkany   Wysłany: Śro Gru 09, 2009 4:42 pm   Temat: przejścia graniczne polska-ukraina
Chyba najlepiej pociągiem, a jak zminimalizować koszty (bo to pociąg międzynarodowy) możesz przeczytać w akapicie "pociąg + pociąg" na stronie http://www.wymiany-studen...42&Itemid=51%20
  Temat: Jak najtaniej do Moskwy
Rosyjska Północ

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 12061

PostForum: Europa Środkowa i Wschodnia oraz Bałkany   Wysłany: Śro Gru 09, 2009 4:34 pm   Temat: Jak najtaniej do Moskwy
Cenę tego pociągu możesz sprawdzić na www.e-kvytok.com.ua
  Temat: Obwód Kaliningradzki i Białoruś - wiza
Rosyjska Północ

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 12955

PostForum: Europa Środkowa i Wschodnia oraz Bałkany   Wysłany: Śro Gru 09, 2009 4:29 pm   Temat: Słusznie jesteś przerażony
Z tego, co wiem na cały teren Rosji potrzeba wiz, Kaliningrad nie jest wyjątkiem.

Ceny wiz tranzytowych na Białoruś (plus ubezpieczenie i bilety do Warszawy albo prowizja biura podróży) są takie, że lepiej jechać przez Ukrainę, albo (jeśli się człowiek wybiera dalej niż do Moskwy) samolotem.
  Temat: Ukraina bilety przez e-kvytok
Rosyjska Północ

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 10681

PostForum: Europa Środkowa i Wschodnia oraz Bałkany   Wysłany: Śro Gru 09, 2009 4:21 pm   Temat: Usiłowałam kilka razy kupić bilet przez e-kvytok
ale za każdym razem coś nie działało, chyba to jest po prostu wersja testowa nieobejmująca zakupów z zagranicy.

Rosyjska kolej ma podobny system (tylko że działający) i tam wydruk z komputera jest dopiero dokumentem na podstawie którego pani w kasie wyda Ci prawdziwy, ważny uznawany przez konduktora bilet. Sam wydruk ja bym traktowała jako potwierdzenie rezerwacji i opłaty biletu.
  Temat: Tanie wyjazdy studenckie
Rosyjska Północ

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 21976

PostForum: Ciekawe strony WWW   Wysłany: Śro Gru 09, 2009 4:08 pm   Temat: Tanie wyjazdy studenckie
www.wymiany-studenckie.eu to poradnik, jak zorganizować wymianę studencką do kraju nieobjętego programem Socrates/Erasmus, a zwłaszcza do Rosji. Krok po kroku zostały opisane wszystkie etapy organizacji: nawiązanie współpracy z zagranicznym uniwersytetem, wynegocjowanie darmowego noclegu w akademiku za granicą, uzyskanie dofinansowania od swojej uczelni i zorganizowania najtańszego transportu. Zapraszam:) www.wymiany-studenckie.eu
  Temat: Rosyjska Północ - internetowy przewodnik
Rosyjska Północ

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 6727

PostForum: Ciekawe strony WWW   Wysłany: Śro Gru 09, 2009 4:03 pm   Temat: Rosyjska Północ - internetowy przewodnik
www.rosyjska-polnoc.eu

Internetowy przewodnik po Rosyjskiej Północy zawiera dokładne informacje co do:

noclegu (gdzie i za ile)

transportu - wszystkie środki w tym rosyjskie tanie linie lotnicze!

atrakcji Archangielska, Murmańska, Pietrozawodska i Wołogdy

unikalnych zabytków - w tym Monastyru Sołowieckiego, Walaam, Kiży i prehistorycznych rysunków naskalnych

kuchni, kultury, historii i klimatu Rosyjskiej Północy

oraz galerię zdjęć i rady praktyczne

Zapraszam:) www.rosyjska-polnoc.eu
 
Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
phpBB SEO