Helion SA
ul. Kościuszki 1c
44-100 Gliwice
tel. (32) 230-98-63

e-mail: sklep@bezdroza.pl
redakcja: redakcja@bezdroza.pl
informacje o księgarni bezdroza.pl
© Bezdroza 2011

forum.bezdroza.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Ukraina dolary czy hrywny?
Autor Wiadomość
Gość

Wysłany: Pon Kwi 14, 2008 7:37 pm   Ukraina dolary czy hrywny?

Witam wybieram sie na wycieczkę do Lwowa, może mi ktoś powiedzieć czy lepiej jest wziąć na Ukrainę więcej dolarów czy hrywien?
Prosił bym także o przydatne zwroty po ukraińsku w stylu proszę wódkę albo proszę papierosy

Gość

Wysłany: Wto Kwi 15, 2008 12:37 am   

ja niestety nie odpowiem ale mam bardzo podobny problem tylko dotyczący krymu. We wszystkich relacjach czytam ,że nocleg ileś tam dolarów, obiad też itd. To jak to jest w końcu, wymieniaćna hrywny czy to dla nich obojętne czy któraśz tych walut jest bardziej opłacalna.
Z góry dzięki za odpowiedż, pozdrawiam.

Gość

Wysłany: Wto Kwi 15, 2008 9:16 am   

Mysle, ze nie ma co przesadzac z tym "boskim" dolarem. Jego wartosc spadla znacznie i nie jest on tak atrakcyjny jak kiedys. Dolarami mozna oplacic nocleg i miec troche na wszelki wypadek, ale bez przesady. Za wszystko inne zaplacisz karta Mastercard albo hrywnami ;) w koncu to Ukraina a nie USA ;)

skimen

Wysłany: Wto Kwi 15, 2008 11:17 am   

tylko takie małe pytasnie do przdmówcy: myślisz czy wiesz, bo byłeś??
ja szczerze mówiąc nie rozumiem systemu w którym walutą jest hrywna a za nocleg się płaci dolarem, przecież osoba dająca nocleg potem kupuje sobie za to różne rzeczy już w hrywnach czyli tylko musi tracić czas na wymianę.
Ale może to tylko płytkie myślenie studenta ekonomicznej uczelni tylko??

Wozzeck

Wysłany: Wto Kwi 15, 2008 1:16 pm   

Na wschód od PL nie wszystko przebiega ściśle według modeli ekonomicznych... ;-)
Na UA akurat, a przynajmniej na wsiach, dolarami można zawsze było płacić praktycznie za wszystko i prawie wszędzie. Za nocleg, w spożywczym... Jak ktoś jeździł do PL, to złotówki, czy Euro też były ok. W tym roku jeszcze tam nie byłem, ale podejrzewam, że niewiele się zmieniło.
Niemniej, zawsze mam przy sobie trochę hrywien, bo jak trafię na jakieś święto i pozamykają kantory we Lwowie, to można się przestraszyć... ;-) A przecież za niecałe 2 tygodnie Wielkanoc prawosławna.

ivasik

Wysłany: Wto Kwi 15, 2008 5:45 pm   

Jeżeli kurs w kantorach (Lwów i okolice) utrzymuję się 1 zł = 2hr to nie ma co sobie zawracać głowy wymiana na dolary a potem na hrywni.
pozdrawiam

Gość

Wysłany: Śro Kwi 16, 2008 9:44 am   

Skimen bylem w zeszlym roku i mowie jak jest, powiem wiecej oni przestali byc lasi na dolary. Kiedy w sklepie chcialem zaplacic dolarami za cos do jedzenia to ekspedientka stanowczo odmowila. Powod, dolar polecial na leb ponad to trzeba go wymieniac czyli zawracanie glowy dla miejscowych. Za nocleg (motel) faktycznie placilem dolarami ale zeby bylo smieszniej oni nie maja takiego przelicznika jak np kantor tylko licza sobie to troche po swojemu wiec moze sie okazac ze placac dolarami przeplacasz kilka/kilkanascie hrywien .. rozwiazanie jest proste nie bawic sie w dolary skoro maja swoja walute i nie jest to gleboka rosja gdzie nic nie da sie zalatwic jak sie zielonego nie przywiezie .. w ogole dziwi mnie takie myslenie ze trzeba zabrac kase ze soba byc zabezpieczonym jak na wyprawe przez jakies stepy i tajgi ludzie tam na kazdym rogu sa bankomaty w sklepach mozna placic karta co jakis czas mozna nawet natknac sie na bank czy nawet poczte w koncu chca wejsc do UE i zdaje sie ze sami poprowadza EURO 2012 :lol: tym bardziej beda chcieli umocnic swoja walute a nie jakies tam dolary ot co!

Gość

Wysłany: Śro Kwi 16, 2008 9:43 pm   

Orientujecie się może jak to jest na Ukranie z kartą Visa Electron przy płaceniu w sklepach i wypłatach z bankomatów? Jakieś masakryczne prowizje czy ich brak?

romper

Wysłany: Czw Kwi 17, 2008 12:18 pm   

Jakąś tam prowizję pobierają,ale nie jest ona na tyle wysoka,żeby nie machnąć reką.Co do waluty, to nie opłaca się brac dolców,to już nie te czasy:-)Kup po prostu hrywny,najlepiej w kantorze w jakims dużym mieście,będzie najtaniej.

przemo_s

Wysłany: Sob Kwi 19, 2008 5:53 pm   

Biorąc pod uwagę kursy w tamtejszych kantorach nie ma sensu brać innej waluty. Jeśli chodzi o kartę to nie używałem.

Ravafa

Wysłany: Nie Kwi 20, 2008 11:23 am   

Wszędzie zapłacisz hrywną - to chyba oczywiste. Nie wszędzie zapłacisz dolarem, a jak zapłacisz to na ogól się nie opłaca bo ceny zaokrąglają w górę.

Popatrzcie sobie na przelicznik walut NBPhttp://www.money.pl/pieniadze/nbp/srednie/ jak byłem dwa lata temu to wziąłem euro i dolary i wymieniłem na Ukrainie na hrywny dzięki czemu oszczędziłem około 80 zł.

ivasik

Wysłany: Nie Kwi 20, 2008 5:43 pm   Kurs walut NBU

PLN 100 = 233.0769 hrywnie
USD 100=505.0000 hrywnie

link do NBU
http://www.bank.gov.ua/kurs/last_kurs1.htm

Rosyjska Północ

Wysłany: Śro Gru 09, 2009 5:17 pm   KARTA!

Kurs w kantorze jest nawet o 20% gorszy niż oficjalny na stronie Narodowego Banku Polskiego. Dlatego ludzie brali dolary i na miejscu wymieniali na hrywny. Ale teraz najbardziej się opłaca brać kartę do bankomatu - na każdym dworcu jest bankomat, kurs jest liczony wg NBPu, a jeśli się ma kartę z mBanku to nie ma żadnych prowizji za wypłatę pieniędzy w zagranicznym bankomacie. Ja zawsze na dworcu wyciągam z bankomatu większą sumę i potem płacę gotówką (hrywnami). Co innego płacenie kartą w sklepach - wtedy jest prowizja, no i w baaardzo wielu miejscach na Ukrainie jeszcze się nie da płacić kartą.

muffinkowa

Wysłany: Pią Cze 03, 2011 2:57 pm   

Ja w tamtym roku wymieniłem we Lwowie ze złotówek na hrywny i nie straciłem. Zależy jak się trafi. Jak już się będzie na Ukrainie to koniecznie wizyta na Krymie. Polecam szczególnie Półwysep Tarchankut. Jak ktoś będzie chciał sobie poczytać o tym miejscu to znalazłem ciekawy artykuł:
http://lostravelos.com/Ar...archankut-.html

Pozdrawiam i do zobaczenia na zielonej Ukrainie

Odpowiedz do tematu