Helion SA
ul. Kościuszki 1c
44-100 Gliwice
tel. (32) 230-98-63

e-mail: sklep@bezdroza.pl
redakcja: redakcja@bezdroza.pl
informacje o księgarni bezdroza.pl
© Bezdroza 2011

forum.bezdroza.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Co przywieźć ze Lwowa?
Autor Wiadomość
stonoga55

Wysłany: Nie Sie 22, 2010 11:12 am   Co przywieźć ze Lwowa?

Jestem smakoszką kuchni wschodnich krajów. Do Lwowa wybieram się pierwszy raz i może polecicie coś wspanialego na ząb? Jadę niedlugo i chcę w Warszawie mieć namiastkę tego pięknego miasta.
Byl ktoś z was ostatnio we Lwowie? Kręcą was wschodnie tematy?

macko 

Wysłany: Pon Sie 23, 2010 11:03 pm   

W temacie jedzenia mogę polecić zupę o nazwie "soljanka". To chyba bardziej kuchnia rosyjska, ale także popularna na Ukrainie. Dostępna właściwie wszędzie, gdzie serwują jakieś mniej fast-foodowe żarcie, szczególnie warto szukać w barach mlecznych ;) a tutaj przepis: http://www.say7.info/cook...a-myasnaya.html

Jeśli chodzi o pamiątkę to przywiozłem sobie kiedyś rolkę szarego papieru - dzięki unikalnej technologii zwijania w rolkę "bez dziurki" papier tworzy najprawdziwszą "bryłę idealną". koszt: poł hrywny;)

stonoga55

Wysłany: Śro Wrz 01, 2010 3:01 pm   

Żartujesz chyba z tym papierem. :shock: Jak to możliwe? A soljanka nie znaczy "zupa byla za slona"? :wink: Spróbuję na pewno, bo lubię nowe smaki. Chce też sprawdzić, czy barszcz ukraiński tam smakuje tak samo jak u nas.

trapper 

Wysłany: Śro Lis 09, 2011 11:40 am   

Chałwa koniecznie, najlepsza jest ukraińska :)

ornahia 

Wysłany: Czw Gru 29, 2011 2:01 pm   

Kolorowe drinki w butelkach - śmiesznie tanie, a wybór ogrooomny. Nie polecam płyt cd z muzyką, bo choć bardzo tanie i kupowane w domu towarowym, okazały się być piratami :(

grzes9

Wysłany: Pią Sty 20, 2012 2:47 pm   

Polecam wodke - balsam Vigor - kupuje sie w aptece (!!) , ma mnostwo ziol
takze Kobzar. Ponoc bardzo lecznicza, troche gorzkawa, smaczna,
szczegolnie Kobzar

pisii35

Wysłany: Wto Lut 07, 2012 7:29 pm   

a ja na Ukrainie nigdy chałwy nie smakowałam- następnym razem koniecznie muszę spróbować?

Helionn

Wysłany: Wto Paź 02, 2012 9:54 am   

Ja praktycznie co roku odwiedzam Lwów ponieważ mieszkam bardzo blisko granicy i mam tam niedaleko ;) . Bardzo ładne miasto, z pewnością warto je zwiedzić. Chałwy bardzo dobre :D . Mi smakują szczególnie te z orzechami. Polecam spróbować barszczyku ze śmietaną i pierogów.
Jeżeli interesuje Cię kuchnia ukraińska to tutaj możesz sobie trochę o niej poczytać : http://www.abcukraina.pl/

Karolina87

Wysłany: Pią Sty 18, 2013 12:32 pm   

We Lwowie koniecznie trzeba spróbować Czeburieków - przedają je ciepłe na ulicy. Jest to ciasto faszerowane mięsem, białym serem a nawet ziemniakami z przprawami - są różne warianty. To bardzo sycący przysmak - robi się go n a głębokim tłuszczu - ale nie bójmy się:) czasem można zaszaleć, są w sam raz by mieć siłę na długie zwiedzanie!!
ciekawą sprawą jest salo w szokoladzie - czyli kawałki słoniny w czekoladzie - urzywane jako zagryzka do wódki. Przywiezione do polski robią furrorę:D

Mummka

Wysłany: Pon Lut 18, 2013 3:53 pm   

O chałwie też słyszalam, więc standardowo polecę, bo miałam okazję spróbować :)

wołodia 

Wysłany: Pon Lut 18, 2013 8:25 pm   

Witaj stonoga55
Jedną z popularnych potraw Ukrainy jest PŁOW potrawa z ryżu z cebulą-marchewką-mięsem oraz przyprawą specjalnie do "Płowa".
Z zup polecam zupę rybną o nazwie UHA, jest to rosół gotowany tak jak nasz z mięsa jednak na kawałkach ryb, najlepiej ogonach kręgosłupach, można też głowach, z włoszczyzną w pełnym składzie, do zupy dodaje się również specjalną mieszankę przypraw.
Polecam spróbowanie obydwu potraw na wschodzie i koniecznie zakup oryginalnych przypraw, będziesz mogła w domu powspominać wyjazd i zabłysnąć przed znajomymi i rodziną. Przyprawy można kupić w markecie gotowe (polecam firmę EKO) ale najlepiej to kupić na bazarach u sprzedawców z orientalnym wyglądemi, mieszają przyprawy na miejscu.
Powiem tylko jedno iż Lwów nie jest dobrym miejscem do szukania oryginalnych smaków wschodu (komercja i naleciałości europy) chyba że trafisz prywatnie na tradycjonalistkę w odpowiednim wieku
pozdrawiam i życzę smacznego
Włodek

chal4oye 

Wysłany: Pon Sty 13, 2014 11:51 am   

balsam Vigor - kupuje sie w aptece (!!) , ma mnostwo ziol
takze Kobzar. Ponoc bardzo lecznicza, troche gorzkawa, smaczna,
szczegolnie Kobzar

maciek150 

Wysłany: Nie Lut 02, 2014 10:25 pm   

O tym balsamie to też słyszałem. Ja prawie 10 lat temu przywiozłem keczup taki wyciskany, porządny:) No i tradycyjnie z każdego miejsca, tudzież i z Ukrainy, przywiozłem zakupioną płytę cd z punk-rockową muzyką ukraińską. Już nie pamiętam jaki zespół, ale nawet fajny:)

monikerr 

Wysłany: Śro Kwi 09, 2014 4:55 pm   

Mają bardzo dobre lokalne piwa. Z jedzenia nic nie przywoziłam, choć codziennie stołowałam się w restauracjach. Ceny nie są zaporowe a jedzenie pierwsza klasa np. kuchnia gruzińska.

Clever

Wysłany: Śro Wrz 24, 2014 10:54 pm   

Co do kuchni gruzińskiej mam świetne wspomnienia. Niebo w gębie jak to się mówi. Jest naprawdę wyjątkowa, coś w niej jest :D

Odpowiedz do tematu