Helion SA
ul. Kościuszki 1c
44-100 Gliwice
tel. (32) 230-98-63

e-mail: sklep@bezdroza.pl
redakcja: redakcja@bezdroza.pl
informacje o księgarni bezdroza.pl
© Bezdroza 2011

forum.bezdroza.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Macedonia - trekking - sierpień/wrzesień 2007
Autor Wiadomość
jakobo
Gość
Wysłany: Pią Maj 18, 2007 12:29 pm   Macedonia - trekking - sierpień/wrzesień 2007

Witam,

Szukam chętnego/chętnej na wyjazd trekkingowy 26 sierpnia-09 września do Macedonii. Lot: Kraków-Saloniki i Saloniki-Kraków. W planie: Pelister, Ochrid, Golem Korab, może Titov Vrh, i inne.

Proszę o szybką decyzję - teraz jeszcze można kupić tanio bilety na samolot. :lol:

Pozdrowienia,
Kuba

Odoakr

Wysłany: Pią Maj 18, 2007 6:47 pm   

Świetny plan! Tani samolot do Salonik to najlepszy pomysł na tamte rejony.

Pamietaj o pozwoleniu na poruszanie się po terenie przygranicznym (dotyczy zdobycia Koraba). To jest darmowe - trzeba wysłać fax do MSW macedońskiego.

Nie wiem czy jest to martwy przepis, ale chyba lepiej to załatwić, szczególnie, że to nie jest kłopotliwe. W Galicicy też trzeba było mieć coś takiego, ale nie mieliśmy się okazji przekonać czy to jest na pewno potrzebne, bo nikogo tam nie spotkaliśmy.

jakobo
Gość
Wysłany: Śro Maj 23, 2007 9:13 am   Macedonia - trekking - sierpień/wrzesień 2007

Dzięki, dzięki :lol:

O pozwoleniu wiem - załatwię je.

A Wy jechaliście z Salonik do Bitoli jak? Najpierw pociąg, a przez granicę busem/taxówką? Pytam bo kilka razy na Bałkanach przekraczałem granicę na piechote - ze względu na słaby ruch :?

Odoakr

Wysłany: Śro Maj 23, 2007 10:21 pm   

My do Bitoli zeszliśmy z gór Baba (tam gdzie szczyt Pelister). Do Macedonii dotarliśmy z Albanii.
Mapka wyprawy u mnie na stronie
www.macedonia.mdtravel.pl

Co do przekraczania granic - w Macedonii to problem - autobusów prawie brak, ze stopem trudno bo samochodów na prawdę mało. Ale kombinowaliśmy - raczej stopem - długo wystanym.[/url]
Ostatnio zmieniony przez Odoakr Wto Maj 13, 2008 9:36 pm, w całości zmieniany 3 razy  

jakobo
Gość
Wysłany: Wto Maj 29, 2007 1:23 pm   Macedonia - trekking - sierpień/wrzesień 2007

ładna wyprawa :)

Albania: na Maja Jezerce byliście?

Czarnogóra: piękne pasma ominęliście: Bjelasica, Komovi.

Bułgaria: nie zapomne tego nigdy jak babcię z siatkami(zakupy,ale chyba nie z Borovca) spotkaliśmy na szczycie Musały :)

tak czy owak - Bałkany są fajne :)

napisałem do Ciebie maila w sprawie MSW macedońskiego - rzuć proszę okiem

Pozdrawiam,
Kuba

Odoakr

Wysłany: Śro Maj 30, 2007 4:10 pm   

Na Maja Jezerce doszedł tylko Kamil - mi się odechciało jak doszedłem na przełęcz na ok 2550... Nie szliśmy żadna drogą, tylko kierowaliśmy sie na "najwyższa górę w okolicy". Odechciało mi się, bo jak zobaczyłem jak krucha jest skała i jak daleko można zlecieć poza tym jak sobie uświadomiłem, że jakby co ratunku żadnego nie ma to stwierdziłem, że ja sie poopalam :)

Do Czarnogóry jeszcze wrócimy - mieliśmy dość gór, więc z Czarnogóry pojechaliśmy nad morze:)

Co do tego MSZ - zajrzę w najbliższym czasie do historii e-maili to coś znajdę. Zdaje się, że w faksie wysłaliśmy tylko listę ludzi, od kiedy do kiedy i gdzie chcemy chodzić. Odpowiedzieli po miesiącu, że wszystko gra i że policja i pogranicznicy będą wiedzieli o naszym pobycie i nie będziemy mieli nieprzyjemności.

jakobo
[Usunięty]

Wysłany: Sob Cze 09, 2007 10:39 am   Macedonia - trekking - sierpień/wrzesień 2007

A może ktoś z Waszej paczki będzie chciał pośmigać ze mną ? :)

Co z tym fax;em?

Odoakr

Wysłany: Sob Cze 09, 2007 2:19 pm   

ok mam chwilę... (przerwa w nauce....)

Znalazłem przez Google stronę:

www.korab.org.mk (która teraz nie działa....) napisałem do nich e-mail

Hallo!
>> I will be in Macedonia in August and I would like to reach the Golem
>> Korab. I have heared that special permission is required (becouse of
>> boundry area). Could you write me how to get it? I am from Poland!

oni odp:

> Hi
> The best way to climb Golem Korab is at 9 September at the International
> climb, but if you can not come at that date, then you should apply for
> permit through your embassy here in Skopje, they can start the procedure
> for the permit, and when you come here you will pick it up from the border
> police station in Mavrovi anovi on the way to the mountain, so far noone
> has been alowed to go without a guide, as far as I know there are some
> groups that will go at Golem Korab in August so maybe you can join them,
> will see. First start the procedure through your embassy.
> Best regards
> Nikolov Bogoljub
> editor

Więc napiasłem do ambasady i oto co mi odpowiedzieli:

Szanowny Panie,
Uprzejmie informujemy, że pozwolenia są wydawane przez
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych - Sektor Spraw
Granicznych w Skopje. Zainteresowani mogą zwrócić się z
zapytaniem o informacje i o wystawienie pozwolenia
przesylając fax bezpośrednio do MSW: [b]+389 2 32 38 039[/b].

Z poważaniem,
Grzegorz Mazek
II Sekretarz

i wysłalismy fax o trzesci mniej więcej:
kto (imie, nazwisko, nr paszportu) i kiedy jedzie, oraz gdzie chcemy chodzić. Naściemnialismy jeszcze o klubie górskim.

Po miesiącu dostaliśmy odp że ok i że możemy jechać oraz że wszyscy beda wiedzieli kim jesteśmy i co robimy + dane kontaktowe. Dla bezpieczeństwa wydrukowaliśmy tego e-maila (dziwne, że chca fax, a odesłali e-mail) Adres sie nie zachował, bo to na skrzynce kumpla było, a on czesto kasuje. O przewodniku (niby wymaganym nie mysleliśmy...
Koniec końców nie dojechaliśmy tam:)

jakobo
[Usunięty]

Wysłany: Nie Cze 10, 2007 9:08 pm   

[quote="Odoakr"]ok mam chwilę... (przerwa w nauce....)
[/quote]

Dzięki i powodzenia w nauce :)

PIONA!

jakobo
[Usunięty]

Wysłany: Pią Lip 06, 2007 10:51 am   

Odoakr,
powiedz jeszcze: czy ktoś sprawdzał Wam meldunek?

Znalazłem info, ze przy pobycie w danym miejscu powyżej 3 dni jest on wymagany (np. na najblizszym posterunku) - ale znając życie... :) jest to "martwy przepis" :)

Odoakr

Wysłany: Pią Lip 06, 2007 5:35 pm   

To nie jest do końca meldunek, tylko pozwolenie na poruszanie se w strefie przygranicznej... Wydaje mi się, że zarówno jedno jak i drugie jest martwym przepisem..

W Galicicy nikt nam tego nie sprawdzał. Widzieliśmy tylko tablicę:
http://web.1asphost.com/m...ostrzeenie.html
ale żywej umundurowanej duszy nie widzieliśmy. Generalnie kręciliśmy się po tamtym parku dwa dni (nawet przypadkowo przekroczyliśmy dość poważnie granice MK-AL) i staraliśmy się nikomu w oczy nie rzucać i problemów nie było...

Na Korab (czyli tam gdzie pozwolenia mieliśmy) w końcu nie dotarliśmy, wiec nie wiem, czy tam sprawdzają.

Co do obowiązku meldunkowego to pierwsze o nim słyszę. To zupełnie martwy przepis. Generalnie na całych Bałkanach nie zawracaliśmy sobie meldunkami głowy - tylko jak prosili o paszporty w miejscach gdzie spaliśmy to dawaliśmy je, a oni sobie cośtam spisywali, ale do czego im to było potrzebne to nawet nie pytaliśmy. Może nas właśnie wtedy zameldowywali???

Odpowiedz do tematu