Helion SA
ul. Kościuszki 1c
44-100 Gliwice
tel. (32) 230-98-63

e-mail: sklep@bezdroza.pl
redakcja: redakcja@bezdroza.pl
informacje o księgarni bezdroza.pl
© Bezdroza 2011

forum.bezdroza.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Dżabal Tubkal
Autor Wiadomość
macko 

Wysłany: Śro Sty 16, 2008 10:43 pm   Dżabal Tubkal

czy ktoś może był?

pozdrawiam!
Maciek

Ravafa

Wysłany: Czw Sty 17, 2008 11:36 am   

Byłem :) zobaczyłem, zdobyłem

Nic trudnego!
Jak masz jakieś pytania to wal

Pozdro

Gość

Wysłany: Czw Sty 17, 2008 12:17 pm   

witaj! :)

byłbym wdzięczny gdybyś coś w tym temacie napisał. kiedy najlepiej jechać? za ile da się przeżyć w Maroku?

pozdrawiam

macko 

Wysłany: Czw Sty 17, 2008 12:19 pm   

to pisałem ja
pozdr.

Ravafa

Wysłany: Wto Lut 26, 2008 5:19 pm   

Hej!

Sorry, że tak długo, ale się przeprowadzałem do Turcji ;) . Jebel Toubkal jest najlepiej zdobywać lipiec-sierpień- ewentualnie wrzesień, wtedy tam prawie nie ma śniegu i bez żadnego sprzętu da sie tam wczołgać. 3 dni piszo z miejsca gdzie dojezdżają normalnie samochody.

Bardzo dobrą mapę znajdziesz na google http://images.google.com/...l%3Dpl%26sa%3DG

Po drodzę da się kupić coca colę (niestety to nie żart) od pasterzy. Na hali pod szczytem (ostatania baza) funkcjonuje schronisko, gdzie mozna kupić kilka artykółów spozywczych, pod schrniskime za darmo można rozbić namiot. Można na szczytowanie wynająć przewdonika - może nawet warto, bo jedno miejsce jest mylącce, z mapą powinno byc na luzie nam się udało bez przewodnika i o dziwo bez mapy :D daliśmy radę.

Poza wyżej opisanymi terminami konieczny bedzie sprzęt: raki, czekany, uprzęże, liny - bo śniegu jest sporo.

Trochę nie mam teraz czasu, ale niedługo więcej napisze.

Pozdro!

Ravafa

Wysłany: Wto Lut 26, 2008 9:45 pm   

Teraz trochę o samym Maroku:

generalnie przeżyć się da za niewielę pieniędzy, ale to zależy od Twoich upodobań, opiszę Ci jak byłem i ile wydałem:

- noclegi: namiot na dziko, w chatach u gościnnych berberów (za darmo) oraz ze 2-3 razy w hotelu (Marakesh)
- jedzenie na własnym gazie: sporo "doprawiaczy" typu fix, zupki, konserwy, makarony, ryże zakupione w Tesco w Watszawie + na miejscu warzywa, przyprawy, smakołyki, mięsko
- benzyna z Polski przez europę do Maroko, na miejscu całe Maroko i powrót (na start baki napełnione na Ukrainie)
- alkohol na 2 tygodnie z hiszpańskiego Carefoura ;)
- jakieś tam sporadyczne "wstępy" typu ruiny Volubilis
- stado bębnów z Fezu (chyba najdroższa część zabawy :P )
- inne pamiątki oraz przyjemności
- wiza

Jeden miesiąc: 2100 zł, na dzisiejsze to około 2300

Można taniej tylko jeśli zrezygnujesz z bębnów, lub jedziesz stopem

Jeśli chodzi o pogodę: to w lipcu da się przeżyć nawet na Saharze zach. a to dlatego, że jest na tyle sucho, że nie odczuwa się upału (polecam ichniejsze stroje - dżelaby w tej kwestii),a zdobycie Jebel Toubkal jest formalnoscią. W okresie zimy: jest przyjemnie nad Atlantykiem i przy ergu, ale za to snieg jest nie tylko w Atlasie wysokim, ale też w średnim i niskim, często tamując drogi.

Pozdro! Życzę udanych wakacji!

macko 

Wysłany: Śro Kwi 23, 2008 9:00 pm   

super, dzięki!

pozdrawiam

Nati

Wysłany: Nie Maj 09, 2010 2:30 pm   

hej:)
za tydzien wybieram sie do maroka i zastanawiam sie nad wejsciem nad jabal tubkal.
chcialabym jednak realnie ocenic swoje mozliwosci do zmierzenia sie z ta górą.
czy teraz może tam byc dużo sniegu?na jakiej wysokosci sie on moze zaczynac?
czy da rade tam wejsc bez sprzetu czy jest on niezbedny?
rozumiem,ze jedyna rozsadna opcją jest noc w schronisku w celu aklimatyzacji?

tydzien temu byłam na teneryfie i zdobywalismy wulkan EL Teide(3718mnpm) trasa nr 9.
dla mnie najgorszy był brak tlenu, tym bardziej,ze wyjechalismy samochodem z noclegu nad oceanem i dalej prosto na szlak, do wysokosci ok 3200mnpm bylo ok ale dalej człowiek bardzo szybko sie męczył ze względu na rzadkie powietrze, postoje co 20-30m
niemniej jednak udało sie i zdobylismy teide w 6.5 godz zamiast 8 jak wskazywała mapa

zastanawiam sie o ile rzadsze powietrze moze byc na tubkalu skoro o 400m wyzszy..
czy panuja tam jakie specyficzne warunki-w koncu to Afryka. czy powietrze jest bardzo suche?

jesli tylko znalazłbys troche czasu, by odpowiedziec byłabym bardzo wdzięczna, gdyz wyjezdzamy juz za tydzien

Pozdrawiam
Natalia

bogunia 

Wysłany: Wto Maj 24, 2011 11:27 am   polecam

chociaz nie udało mi się wejść na sam szczyt tubkalu, z powodu zamieci śnieznej to naprawde polecam te gory. Nie są trudne w zdobyciu a naprawde widoki są piekne.
Zapraszam do mojej relacji http://globmania.pl/wypra...dobywamy-tubkal

Daredevil

Wysłany: Śro Mar 14, 2012 2:06 pm   

Planuje wyprawę na Dżabal Tubkal na przełomie sierpnia/września czy jakiś sprzęt zimowy jest potrzebny?

Neno 

Wysłany: Czw Lip 26, 2012 5:02 am   

Szkoda, że tylko wpadacie tu z pytaniami, pewnie potem wchodzicie na szczyt i już nie chcecie się podzielić info jak to naprawdę jest ...
Ja się wybieram w listopadzie.

lusac

Wysłany: Czw Lip 26, 2012 3:47 pm   

No rzeczywiście trochę szkoda, ale tak to już w sieci widać jest :(

Nie wiem, jak w listopadzie, ale w październiku śniegu jeszcze nie ma za wiele (tj. nie ma świeżego, bo stary wyżej leży cały czas). W sierpniu i wrześniu sprzęt zimowy nie jest raczej do niczego potrzebny (choć to dość wysokie góry w końcu i zawsze pogoda może się załamać, nawet w środku lata, więc przynajmniej jakieś ciepłe i wiatroszczelne ciuchy trzeba mieć).

Neno 

Wysłany: Wto Lip 31, 2012 11:05 am   

Rozumiem, że wiązanie się liną to gruba przesada ?
W końcu stromizna tam nie ma, nie ma szczelin lodowcowych....
Jedziemy motocyklami i każdy kg zbędnego bagażu to dla nas zło.
A lina + 2 uprzęże to w sumie 5kg pewnie będzie ;)
To samo nie wiem czy brać czekany, IMHO chyba same raki w zupełności wystarczą ?
Oczywiście zabieramy ze sobą małą ilość prowiantu, termosy z gorącą herbatą, batony i coś ciepłego w razie godziny W ( ciepłe kurtki z membraną + jakiś polar, dobre rękawice, czapki) !
Mapę będziemy mieli chyba niezłą bo 1;50.000 choc nie wiem , może ktoś ma linka do czegos na Garmina ?

lukasz.suma
Site Admin

Wysłany: Wto Lip 31, 2012 10:52 pm   

Lina? A po co lina? Wiązanie się to zdecydowana przesada :) Chyba, że macie naprawdę mocny lęk wysokości, ale jeśli tak jest, to może w ogóle dajcie sobie spokój z górami :)

Czekan też sobie odpuść, raki również. Ten sprzęt nie będzie do niczego potrzebny. A jak się okaże, że lodu jest dużo, raki pożyczycie w schronisku (coś tam to kosztuje, ale chyba lepsze to niż ciągnięcie ich całą drogę, żeby raczej i tak nie użyć).

Macie macie chyba niezłą (sądząc po skali), więc nie ma się o co martwić. Ciepłe (a zwłaszcza przeciwwiatrowe) ciuchy nie są potrzebne na żadną "godzinę W" tylko tak po prostu - zwykle dmucha tam naprawdę mocno :)

Powodzenia :)

Neno 

Wysłany: Śro Paź 03, 2012 4:57 pm   

Tak pewnie właśnie zrobimy.
Ewentualnie jak się kolega uprze to same raki zabierzemy.
Lęk jest ale nie taki by go nie przełamać ;)

Odpowiedz do tematu