Helion SA
ul. Kościuszki 1c
44-100 Gliwice
tel. (32) 230-98-63

e-mail: sklep@bezdroza.pl
redakcja: redakcja@bezdroza.pl
informacje o księgarni bezdroza.pl
© Bezdroza 2011

forum.bezdroza.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Zgłaszanie obiektów a zdjęcia
Autor Wiadomość
sonika

Wysłany: Wto Cze 30, 2009 5:59 pm   Zgłaszanie obiektów a zdjęcia

Wydaje mi się , że portal tworzony jest po to by mieć możliwość zalezienia ciekawych miejsc, które warto odwiedzić , zwiedzić , zobaczyć. Czy zatem dodając obiekt, trasę czy relację portal nie powinien wymóc na użytkowniku uzupełnienia obiektu zdjęciem?
Moim zdaniem powinien to być podstawowy warunek możliwości zamieszczenia obiektu.
Pozdrawiam
sonika

olinmaker

Wysłany: Wto Cze 30, 2009 6:34 pm   Jestem podobnego zdania...

Wiele jest na portalu obiektów, które świecą pustkami.
Moim zdaniem ta strona powinna zachęcać do zwiedzania miejsc, które użytkownicy uznali za godne wyprawy.
Jeśli więc są godne, to zapewne na tyle zachwycające, aby zrobić zdjęcie w "tak pięknych okolicznościach przyrody".
Pytanie do administratora brzmi: co chcemy osiągnąć tworząc e-przewodniki?
Taką sobie stronkę, czy poważny portal zachęcający ludzi do ruszenia się z miejsca???
W tym przypadku mówimy nawet o planowaniu: urlopu, podróży, weekendu, etc...
Administrator i moderatorzy powinni dbać o atrakcyjność strony.
Stąd i moja skromna opinia w tym temacie, podzielam pogląd przedmówcy.

ewelina.wolna

Wysłany: Śro Lip 01, 2009 10:03 am   

Witam,

dziękuję za uwagi, chociaż nie do końca się zgadzam z tym, że obiekty, relacje i trasy bez zdjęć powinny być eliminowane.

E-przewodniki mają dawać szansę przedstawienia ciekawych turystycznie atrakcji, czasami użytkownicy znają miejsca warte polecenia i chcą się nimi podzielić, niestety nie mają ich zdjęć lub mają, ale w złej jakości. Dodawanie zdjęć może zostawiają sobie na później. Z reguły jednak liczymy na to, że inni użytkownicy, którzy dysponują ciekawym materiałem fotograficznym, zechcą się nim podzielić i uatrakcyjnić dodany przez nas obiekt.

E-przewodniki prócz prezentacji ciekawych destynacji kładą nacisk także na społeczność, której wzajemna współpraca i wymienianie się informacjami ma kluczowe znaczenie, a obserwując zaangażowanie internautów w tworzenie portalu, mam wrażenie, że jednak uzupełnienia materiałów, nie tylko o zdjęcia, następują dość często. Docelowo dążymy do tego, żeby portal był przydatny, zweryfikowany i atrakcyjny także pod względem estetycznym, ale zależy to w dużej mierze od użytkowników i tego, w jakim stopniu włączą się w jego tworzenie.

Myślę, że te "świecące pustkami" obiekty w szybkim tempie nabiorą "kolorów" dzięki osobom, które już w danym miejscu było i uwieczniły to na fotkach. Jest to jednak proces czasochłonny, chociaż nie wątpię, że z każdym dniem będzie ubywać mało atrakcyjnych obiektów.

Mam nadzieję, że choć troszkę rozwiałam Wasze wątpliwości. Pozdrawiam, Ewelina

olinmaker

Wysłany: Śro Lip 01, 2009 5:02 pm   

Witam,
Nikt nie napisał, że obiekty bez zdjęć powinny być eliminowane.
Sugerowałem raczej aby wdrożyć zasadę lokowania obiektów pod warunkiem zamieszczenia zdjęcia.
Argumentacja Administratora mimo, że zrozumiała, jest dla mnie niewystarczająca.
Być może się po prostu czepiam, ale z drugiej strony mamy XXIw i ciężko wyobrazić sobie, że ktoś podróżuje bez kamery, aparatu czy zwykłej komórki potrafiącej "cyknać fotkę".
Zakladanie obiektu bez dokmentacji fotograficznej, (w pryzmacie tego portalu) przypomina nieco podróżowanie palcem po mapie.
Zapewne każdego z nas zachwycają inne: rzeczy, widoki, pejzaże, etc...
Serwowanie opisu bez zdjęcia może być bardzo subiektywne i powodować rozczarowanie.
Nie jest moją intencja pouczanie Administratora, zgłaszam po prostu swoje obiekcje.
Byłoby miło, gdyby w duskusji zajęli stanowisko także i inni użytkownicy portalu.

ewelina.wolna

Wysłany: Pią Lip 03, 2009 2:22 pm   

witam ponownie,

niestety (lub stety) obecnie nie ma szans na to, żeby warunkiem opublikowania obiektu było zamieszczone zdjęcie - jednak byłaby to pewnego rodzaju dyskryminacja, a przecież mimo że strefa wizualna ma dzisiaj największe znaczenie, to jednak są inne, o które też warto dbać. Myślę, że na e-przewodnikach proporcje są całkiem nieźle rozłożone, ale być może się mylę - zapraszam więc do szerszej dyskusji na ten temat. jeśli faktycznie wielu z Was uważa, że jest za mało zdjęć, a za dużo "pustych", opisowych obiektów - może wymyślimy wspólnie jakieś rozwiązanie

pozdrawiam,
Ewelina

olinmaker

Wysłany: Sob Lip 04, 2009 4:59 pm   XXXXXXXXXX

I ja też witam ponownie.
Prawdę mówiąc nie chciałbym zdominować tego wątku, ale wydaje mi się, że ten głos jest konieczny.
Zaskoczony jestem, że padają w tej dyskusji kategoryczne sformuowania typu "nie ma szans"....
Z drugiej strony o jakiej dyskryminacji mówimy?
Aby udać się na studia, trzeba zdać maturę.
Aby jeździć samochodem, trzeba mieć prawo jazdy.
Aby zostać prezydentem, trzeba wygrać wybory.
Aby sprzedać na Allegro, trzeba pokazać towar.
Aby wybrać się w podróż po namowie nieznajomego, trzeba przynajmniej zobaczyć cel podróży.
Może się mylę ale tysiące słów zachwalających jakieś miejsce, są dla mnie niczym wobec kilku fotek je rejestrujących.
Oczywiście możemy argumentować, że Mickiewicz czy Sienkiewicz potrafili opisać każdy niemal szczegół miejsca wartego odwiedzenia....
Czy dyskryminacją można nazwać postanowienie o konieczności załączenia zdjęcia przy zakładaniu obiektu???
Postuluję jedynie wprowadzenie zdroworozsądkowej zasady w funkcjonowaniu tak opiniotwórczego portalu jakim zdaje się być "e-przewodniki.pl"?

ewelina.wolna

Wysłany: Czw Lip 09, 2009 9:20 am   

witam :)

"nie ma szans" znaczy, że w tym momencie nie ma szans, w przyszłości mogą się one pojawić - ale argumentacja typu "żeby mieć maturę..." nie przekonuje mnie w ogóle. Dla wielu użytkowników - takie przynajmniej mam wrażenie - słowo pisane ma równą moc jak ikona. Być może się mylę - i dlatego chciałabym, żeby w dyskusję włączyli się inni e-przewodnikowcy. Przed podjęciem kroków zmierzających do zmian warto by się rozeznać, czy te zmiany są naprawdę pożądane przez większość użytkowników portalu.

Wkrótce może uda nam się zmierzyć niezbędność powyższych sugestii dzięki ankiecie wśród użytkowników i wówczas, jeśli wynik będzie pozytywny, moglibyśmy rozpatrzyć ów problem i wprowadzić nowe zasady.

Póki co zachęcam wszystkich do wzięcia udziału w dyskusji - może pojawią się inne argumenty, pomysły, rozwiązania?

Pozdrawiam, Ewelina

velya

Wysłany: Sob Lip 11, 2009 7:12 pm   

to może i ja włączę się do dyskusji... ;-)

bez wątpienia bardziej atrakcyjne są dla mnie obiekty, które posiadają chociaż skromną dokumentację fotograficzną. sama też dodaje te obiekty, których fotografie posiadam.

nieraz zdarzyło mi się jednak dodać zdjęcie do istniejącego już obiektu bez fotografii. i wg mnie właśnie w tym tkwi cała idea tego typu społecznościowych portali, opierających swój rozwój na wspólnej pracy użytkowników. każdy dzieli się swoją wiedzą, doświadczeniem, wspomnieniem (także tym fotograficznym), co dopiero poprzez zsumowanie daje oczekiwany efekt. niestety czasem potrzeba dużo czasu, żeby taki portal nabrał zamierzonych kształtów, ale chyba warto (wystarczy przywołać przykład filmwebu...).

natalia.tomasiak

Wysłany: Nie Lip 12, 2009 8:01 pm   

Cieszę się, że pojawił się to pełen optymizmu wpis :) Proszę wziąść pod uwagę, że wiele z naszych podróży towycieczki autokarowe. Po drodze przewodnicy (lub piloci) opowiadają o ciekawych miejscach czy obiektach co przykuje naszą uwagę, niestety nie zdąrzymy zrobić zdjęcia, ale to nie jest przeszkoda żeby obiekt nie zosał umieszczony w portalu, ktoś innym może tam będzie i go uzupełni :) Ponadto każdy może dodać swój komentarz do obiektu, jeśli wpis (jak zostało wyżej zasugerowane) wydaje mu się subiektywny.

KuKsU 

Wysłany: Pon Lip 13, 2009 5:50 pm   

Witam,

To może wtrące swoje trzy grosze. Osobiście uważam, że dodanie obiektu nie powinno się wiązać z posiadaniem jego dobrego zdjęcia. Często jest tak, że np. ze względu na niesprzyjające warunki nawet nie wyciągam aparatu. Mimo to bywam w miejscach, które chętnie polecę innym. Czy dlatego, że nie mam fotki nawet zrobionej komórką ten obiekt jest gorszy? Otóż nie. Wierzę, że w najbliższym czasie ktoś dzięki TYLKO mojemu opisowi odwiedzi to miejsce i być może to on doda zdjęcie.
Pozwólmy sobie na pracę zespołową. Ktoś lubi opisywać o biekty niech je dodaje nawet bez fotek. Jeśli ktoś ma tonę zdjęć i nie chce opisywać miejsc niech dodaje do już istniejących. Z czasem wszystko stworzy niezawodną całość.

Pozdrawiam
Agnieszka

romszklarz 

Wysłany: Sob Sie 29, 2009 8:48 pm   Zgłaszanie obiektów a zdjęcia

Nie rozumię po co bijecie pianę na temat dodawanych obiektów bez zdjęć.
Przewodnik powstaje na bazie danych od internautów (ciekawe miejsca,godne polecenia oraz uczy między innymi geografii i historii Polski i świata )
Gro obiektów , które sam umieściłem na portalu ,nie posiada zdjęć , a to z prostej przyczyny-
w tych latach które je zwiedzałem dysponowałem aparatem na kliszę i zachowane do dzisiaj zdjęcia nie nadają się do publikacji.
Wg mnie nie stoi nic na przeszkodzie, aby ktoś, kto dysponuje aktualnymi zdjęciami wykonanymi metodą cyfrową , dodał je do obiektu.
W ten sposób uatrakcyjni portal i uaktualni i urzeczywistni wcześniej dodany obiekt .
A może komuś zależy aby zamieszać na tym portalu przez dodawanie postów , które tak na prawdę nic nie wnoszą ,tylko prowokują !
Uważam , że administrator powinien zamknąć ten temat :!:

romszklarz 

Wysłany: Sob Sie 29, 2009 8:51 pm   

[b]sonika[/b], :oops:

Odpowiedz do tematu