forum.bezdroza.pl

Europa Środkowa i Wschodnia oraz Bałkany - Co przywieźć ze Lwowa?

stonoga55 - Nie Sie 22, 2010 12:12 pm
Temat postu: Co przywieźć ze Lwowa?
Jestem smakoszką kuchni wschodnich krajów. Do Lwowa wybieram się pierwszy raz i może polecicie coś wspanialego na ząb? Jadę niedlugo i chcę w Warszawie mieć namiastkę tego pięknego miasta.
Byl ktoś z was ostatnio we Lwowie? Kręcą was wschodnie tematy?

macko - Wto Sie 24, 2010 12:03 am

W temacie jedzenia mogę polecić zupę o nazwie "soljanka". To chyba bardziej kuchnia rosyjska, ale także popularna na Ukrainie. Dostępna właściwie wszędzie, gdzie serwują jakieś mniej fast-foodowe żarcie, szczególnie warto szukać w barach mlecznych ;) a tutaj przepis: http://www.say7.info/cook...a-myasnaya.html

Jeśli chodzi o pamiątkę to przywiozłem sobie kiedyś rolkę szarego papieru - dzięki unikalnej technologii zwijania w rolkę "bez dziurki" papier tworzy najprawdziwszą "bryłę idealną". koszt: poł hrywny;)

stonoga55 - Śro Wrz 01, 2010 4:01 pm

Żartujesz chyba z tym papierem. :shock: Jak to możliwe? A soljanka nie znaczy "zupa byla za slona"? :wink: Spróbuję na pewno, bo lubię nowe smaki. Chce też sprawdzić, czy barszcz ukraiński tam smakuje tak samo jak u nas.
trapper - Śro Lis 09, 2011 11:40 am

Chałwa koniecznie, najlepsza jest ukraińska :)
ornahia - Czw Gru 29, 2011 2:01 pm

Kolorowe drinki w butelkach - śmiesznie tanie, a wybór ogrooomny. Nie polecam płyt cd z muzyką, bo choć bardzo tanie i kupowane w domu towarowym, okazały się być piratami :(
grzes9 - Pią Sty 20, 2012 2:47 pm

Polecam wodke - balsam Vigor - kupuje sie w aptece (!!) , ma mnostwo ziol
takze Kobzar. Ponoc bardzo lecznicza, troche gorzkawa, smaczna,
szczegolnie Kobzar

pisii35 - Wto Lut 07, 2012 7:29 pm

a ja na Ukrainie nigdy chałwy nie smakowałam- następnym razem koniecznie muszę spróbować?
Helionn - Wto Paź 02, 2012 10:54 am

Ja praktycznie co roku odwiedzam Lwów ponieważ mieszkam bardzo blisko granicy i mam tam niedaleko ;) . Bardzo ładne miasto, z pewnością warto je zwiedzić. Chałwy bardzo dobre :D . Mi smakują szczególnie te z orzechami. Polecam spróbować barszczyku ze śmietaną i pierogów.
Jeżeli interesuje Cię kuchnia ukraińska to tutaj możesz sobie trochę o niej poczytać : http://www.abcukraina.pl/

Karolina87 - Pią Sty 18, 2013 12:32 pm

We Lwowie koniecznie trzeba spróbować Czeburieków - przedają je ciepłe na ulicy. Jest to ciasto faszerowane mięsem, białym serem a nawet ziemniakami z przprawami - są różne warianty. To bardzo sycący przysmak - robi się go n a głębokim tłuszczu - ale nie bójmy się:) czasem można zaszaleć, są w sam raz by mieć siłę na długie zwiedzanie!!
ciekawą sprawą jest salo w szokoladzie - czyli kawałki słoniny w czekoladzie - urzywane jako zagryzka do wódki. Przywiezione do polski robią furrorę:D

Mummka - Pon Lut 18, 2013 3:53 pm

O chałwie też słyszalam, więc standardowo polecę, bo miałam okazję spróbować :)
wołodia - Pon Lut 18, 2013 8:25 pm

Witaj stonoga55
Jedną z popularnych potraw Ukrainy jest PŁOW potrawa z ryżu z cebulą-marchewką-mięsem oraz przyprawą specjalnie do "Płowa".
Z zup polecam zupę rybną o nazwie UHA, jest to rosół gotowany tak jak nasz z mięsa jednak na kawałkach ryb, najlepiej ogonach kręgosłupach, można też głowach, z włoszczyzną w pełnym składzie, do zupy dodaje się również specjalną mieszankę przypraw.
Polecam spróbowanie obydwu potraw na wschodzie i koniecznie zakup oryginalnych przypraw, będziesz mogła w domu powspominać wyjazd i zabłysnąć przed znajomymi i rodziną. Przyprawy można kupić w markecie gotowe (polecam firmę EKO) ale najlepiej to kupić na bazarach u sprzedawców z orientalnym wyglądemi, mieszają przyprawy na miejscu.
Powiem tylko jedno iż Lwów nie jest dobrym miejscem do szukania oryginalnych smaków wschodu (komercja i naleciałości europy) chyba że trafisz prywatnie na tradycjonalistkę w odpowiednim wieku
pozdrawiam i życzę smacznego
Włodek

chal4oye - Pon Sty 13, 2014 11:51 am

balsam Vigor - kupuje sie w aptece (!!) , ma mnostwo ziol
takze Kobzar. Ponoc bardzo lecznicza, troche gorzkawa, smaczna,
szczegolnie Kobzar

maciek150 - Nie Lut 02, 2014 10:25 pm

O tym balsamie to też słyszałem. Ja prawie 10 lat temu przywiozłem keczup taki wyciskany, porządny:) No i tradycyjnie z każdego miejsca, tudzież i z Ukrainy, przywiozłem zakupioną płytę cd z punk-rockową muzyką ukraińską. Już nie pamiętam jaki zespół, ale nawet fajny:)
monikerr - Śro Kwi 09, 2014 5:55 pm

Mają bardzo dobre lokalne piwa. Z jedzenia nic nie przywoziłam, choć codziennie stołowałam się w restauracjach. Ceny nie są zaporowe a jedzenie pierwsza klasa np. kuchnia gruzińska.
Clever - Śro Wrz 24, 2014 11:54 pm

Co do kuchni gruzińskiej mam świetne wspomnienia. Niebo w gębie jak to się mówi. Jest naprawdę wyjątkowa, coś w niej jest :D