Helion SA
ul. Kościuszki 1c
44-100 Gliwice
tel. (32) 230-98-63

e-mail: sklep@bezdroza.pl
redakcja: redakcja@bezdroza.pl
informacje o księgarni bezdroza.pl
© Bezdroza 2011

forum.bezdroza.pl


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload
Znalezionych wyników: 10
forum.bezdroza.pl Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: E-P - co się dzieje?
iudex

Odpowiedzi: 71
Wyświetleń: 182827

PostForum: Wokół e-p i nie tylko...   Wysłany: Pią Wrz 02, 2011 9:32 pm   Temat: E-P - co się dzieje?
Witam powakacyjnie.

Widzę , ze e-przewodniki nieco ożyły i mam nadzieję , że ten trend się utrzyma. Jako ,że zaczyna tu powoli kiełkować merytoryczna dyskusja o kształcie portalu , to może i ja wtrącę swoje dwa grosze.

Rzecz pierwsza :

Przewijał się już kiedyś temat zbiorowego dodawania zdjęć do obiektu. Dyskusja skończyła się stwierdzeniem , że jest to z technicznego punktu widzenia niewykonalne .Informatykiem nie jestem ( moje szczytowe osiągnięcie w tej dziedzinie , to samodzielne postawienie windowsa na domowym komputerze ) ale coś mi mówi , że to nie jest prawda. Kiedy dodaję jakiś obiekt , to trafia mnie jak muszę ślęczeć nad każdym zdjęciem i sprawdzać czy już się zassało i można dodawać kolejne . Jak pięknie by było , gdyby można było wybrać przewidziane do wgrania zdjęcia do jakiegoś katalogu i po dodaniu obiektu wysłać je zbiorczo , a w tym czasie kiedy obrazki się ładują zająć się jakimś pożytecznym zajęciem ( np. tworzeniem następnego opisu ;) )
Uprzedzając lament na temat jak to utrudni pracę moderatorom stwarzając konieczność przekopywania się przez dziesiątki , czy setki ,tak dodanych obrazków wyjaśniam : lekarstwem na ten problem byłoby ograniczenie możliwości dodania w ten sposób zdjęć do obiektu n.p. do dwudziestu sztuk.( d***a a nie fotograf ten kto nie jest w stanie opowiedzieć o obiekcie w mniej niż dwudziestu zdjęciach ) .Resztę dopowiedzą zdjęciami inni użytkownicy .

Rzecz druga :

Postuluję likwidację możliwości dodawania zdjęć . Z mojego doświadczenia jako moderatora wynika , ż e w przeważającej liczbie przypadków zdjęcia ( jako samoistny byt na e-przewodnikach ) nie niosą ze sobą żadnej praktycznej informacji przydatnej dla użytkownika portalu .Przeważają tam arcydzieła sztuki fotograficznej typu „Zachód słońca na plaży w Koziej Wółce” albo „Kacze Doły widok ogólny” . W miejsce tego postuluję zliberalizowanie zasad dodawania zdjęć do relacji .Takie zdjęcia ( widoczne wyłącznie w czasie przeglądania relacji , nie wyświetlały by się przy widoku mapy z obiektami ) mogłyby zawierać podobizny przedstawicieli gatunku homo sapiens ( dotychczas skrupulatnie tępione przez moderatorów ) , o ile pozostawały by one w jakimś logicznym związku z treścią relacji .

Rzecz trzecia :

Ułatwienie życia moderatorom poprzez stworzenie w panelu moderacji możliwości podglądu obiektu na podkładzie mapy z naniesionymi już istniejącymi w tym miejscu obiektami .
( może nie wyrażam się zbyt jasno , ale chodzi mi o to , że gdy moderuje jakiś obiekt , to muszę „ na piechotę „ - w innym oknie /na innej karcie przeglądarki analizować okolicę aby stwierdzić czy już takiego obiektu ktoś nie dodał , czy jest coś o tej samej / zbliżonej tematyce ,tylko inaczej nazwane ) .
Rzecz czwarta :

Niekiedy problemem jest ( przynajmniej dla mnie ) przypisanie moderowanego obiektu do konkretnego e-przewodnika . Myślę , że rozwiązaniem mojego problemu byłoby stworzenie w panelu moderacji nakładki graficznej ukazującej zasięg każdego z e-przewodników , z ewentualnym uwidocznieniem podziału na rozdziały . Wyobrażam sobie , że po wywołaniu podglądu opisanego wyżej jako „rzecz trzecia „ wyświetlała by się mapa z naniesionym na nią konturem zasięgu danego e- przewodnika i lokalizacją moderowanego obiektu a pod spodem lista już istniejących w systemie na tym obszarze obiektów i zdjęć , a kliknięcie w nią dawało by podgląd opisów „
Proponowane rozwiązania zwiększyły by szybkość i precyzję moderacji.Trzymam kciuki za zespól do spraw reanimacji E-przewodników
Iudex
  Temat: Zmiany i nowości
iudex

Odpowiedzi: 10
Wyświetleń: 57568

PostForum: Pytania do administratora   Wysłany: Wto Sty 19, 2010 11:30 pm   Temat: Zmiany i nowości
Pomysł Andrzeja J Kudlickiego - kalendarz imprez jest genialny ,co do pomysłu aby zunifikować reguły nazewnictwa i dodawania obiektów mój entuzjazm jest już nieco mniejszy .

Nie znam statystyki co do ilości użytkowników portalu , ale można śmiało założyć ,że oprócz wąskiej grupy maniaków którzy ,jak ktoś tu już kiedyś napisał ," prawie zamieszkali na e-przewodnikach "istnieje spora grupa użytkowników "normalnych " ( a przynajmniej " niezdiagnozowanych " (*) , którzy obiekty dodają sporadycznie.
Uczenie wszystkich surowych regul nazewnictwa obiektów nie wydaje się najszczęśliwszym pomyslem.Prościej wprowadzić częściową unifikację z poziomu panelu moderacji.Nie jest problemem dla moderatora zmiana nazwy obiektu , tak aby dopasować ją do wcześniej ustalonych regul.

Co do zasad dodawania obiektow kolega napisał :
"Należy ujednolicić ( ...ciach ....) Czy drogę krzyżową wpisujemy jako jeden obiekt, czy każdą stację drogi krzyżowej oddzielnie? Czy plaża jest jadna, jako obiekt, a na plaży występuje lodziarnia, gabinet masażu i grajdoł z lodami jako osobne obiekty, czy jest to ta sama plaża?, czy cmentarz opisujemy całościowo, czy dzielimy na kwatery, czy opisujemy każdy nagrobek z osobna? takich rzeczy jest wiele, wiele jest niedomówień i rozbieżnego traktowania przez poszczególnych moderatorów.... "

Tego , z pożytkiem dla treści portalu ujednolicić się nie da .Częstokroć jest tak ,że jakiś obiekt da się opisać zbiorczo "po łebkach " , albo rozłożyć go na składniki pierwsze . W powodzi zdjęć dodawanych do obiektu przez różne osoby ( i przy relatywnie niewielkiej ilości miejsca na opisy ) częstokroć giną ciekawe szczegóły ,które mogłyby być istotnym argumentem za odwiedzeniem danego miejsca. Niestety znowu na moderatorów spada tutaj obowiązek wykrycia prawdziwych intencji użytkownika - rozpoznania czy dodany obiekt jest tylko próbą podniesienia swojej pozycji w rankingu aktywności ,czy też niesie jakieś istotne informacje ,które mogą być przydatne dla innych .Posługując się przykładem z wyżej cytowanej wypowiedzi : opowiadam się za pozostawieniem obiektu typu nagrobek poety " X"na cmentarzu w Koziej Wólce - jeśli autor obiektu załączył sensowny opis owego nagrobka i kilka słów o nieboszczyku tam pochowanym , ale równocześnie ten sam obiekt pozbawiony tych informacji kwalifikowałbym do kasacji lub wcielenia do ogólnego opisu cmentarza.

(*) - kiedyś na medycynie sądowej uczono ,że nie ma ludzi normalnych ,są tylko niezdiagnozowani :) )
  Temat: logo - głosowanie
iudex

Odpowiedzi: 24
Wyświetleń: 416191

PostForum: Pytania do moderatorów   Wysłany: Śro Sty 06, 2010 8:50 pm   Temat: logo - głosowanie
Oba zestawy pomysłów są godne zaakceptowania , ale w moim prywatnym rankingu o przysłowiowy "koński paznokieć " wygrywa zestaw nr 4.
  Temat: logo - głosowanie
iudex

Odpowiedzi: 24
Wyświetleń: 416191

PostForum: Pytania do moderatorów   Wysłany: Nie Sty 03, 2010 11:42 pm   Temat: logo
Dla mnie numerem jeden jest ......numer jeden. Na drugim miejscu jest numer cztery.
  Temat: Moderowanie - pytania, problemy, wątpliwości, nowości
iudex

Odpowiedzi: 17
Wyświetleń: 75970

PostForum: Pytania do moderatorów   Wysłany: Śro Gru 09, 2009 9:40 am   Temat: Moderowanie - pytania, problemy, wątpliwości, nowości
Zwykle w prace graficzne wrabialem brata , ale ten ostatnio intensywnie walczy z niżem demograficznym i nie mam sumienia zawracać mu glowy rysowaniem
  Temat: O moderatorach
iudex

Odpowiedzi: 168
Wyświetleń: 461503

PostForum: Pytania do moderatorów   Wysłany: Wto Gru 08, 2009 12:23 pm   Temat: O moderatorach
rozumiem ,że temat zrobil się wyłąznie żeński i brzydsza połowa ludzkości nie ma co tu szukać ??
  Temat: Moderowanie - pytania, problemy, wątpliwości, nowości
iudex

Odpowiedzi: 17
Wyświetleń: 75970

PostForum: Pytania do moderatorów   Wysłany: Wto Gru 08, 2009 12:18 pm   Temat: Moderowanie - pytania, problemy, wątpliwości, nowości
Jako ,że rysowanie ( czy to łapą ,czy w programie graficznym ) nie jest moją mocną stroną ,to może spróbuję opisać moje skojarzenia z tematem znaczek graficzny wyróżniający moderatora .

Wygląda na to ,że aktywność moderatorów sprowadza się do szeroko rozumianego cenzurowania materialów wrzucanych na portal .Wobec tego proponuję ,żeby naszym wyrożnikiem były atrybuty cenzora ;) ) nożyczki (albo w nowszej wersji palec na klawiszu delete :mrgreen: ewentualnie czujne oczy srodze przyglądające się spod zmarszczonych brwi
Ma ktoś może pomysł jak to narysować ??

Ja już rozpocząłem łapankę na plastycznie uzdolnionych , może się uda i ktoś mi to narysuje.
  Temat: O moderatorach
iudex

Odpowiedzi: 168
Wyświetleń: 461503

PostForum: Pytania do moderatorów   Wysłany: Pon Lis 30, 2009 9:59 pm   Temat: O moderatorach
Parę dni nie zaglądałem na forum i wygląda na to ,że ominęła mnie jsiakaś mała wojenka ( północ - południe ) i powstanie listopadowe ( frakcji Girls Power ) także mni ominęło.

Jakby co , to dolewam oliwy do ognia - Galicja górą ! ;) )


pozdrowaśki

Iudex
  Temat: O moderatorach
iudex

Odpowiedzi: 168
Wyświetleń: 461503

PostForum: Pytania do moderatorów   Wysłany: Wto Lis 03, 2009 9:27 pm   Temat: O moderatorach
Witam

Do przycisku "przejdź do panelu moderacji" podchodziłem początkowo " jak pies do jeża ", ale już się z nim oswoiłem.Ciekawym doświadczeniem jest zobaczyć portal "od kuchni " .Po kilku podejściach do moderowania obiektów dodanych przez innych użytkowników , mam wrażenie , że będę bardziej krytycznie przyglądał się materiałom , które sam zamierzam zamieścić :D

Myślę , ze na kontakty między moderatorami i pomysły na usprawnienia przyjdzie czas kiedy oswoimy się już z nowymi rolami i będzie można podzielić się nabytymi doświadczeniami .

Mam nadzieję , że kiedyś uda się spotkać ludzi znanych z portalu w realnym świecie .Może i na e-przewodnikach wykiełkuje inicjatywa ( praktykowana na innych forach i portalach ) spotkania osób związanych z podróżami wtzw interesujących okolicznościach przyrody :D .

pozdrawiam
Iudex
  Temat: Albania samochodem - pytanko
iudex

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 19579

PostForum: Europa Środkowa i Wschodnia oraz Bałkany   Wysłany: Śro Sie 13, 2008 9:11 pm   Temat: Albania samochodem - pytanko
Końcem lipca 2008 plątałem się po Albanii samochodem.Ani na granicy ani wewnątrz kraju nie wymagano okazania międzynarodowego prawa jazdy.Kontrole drogowe miały raczej charakter towarzyskiej pogawędki(!)
 
Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
phpBB SEO